Pulčínské skály a okolí
Národní přírodní rezervace Pulčínské skály byla vyhlášena v roce 1989. Území NPR tvoří Pulčínské skály spolu s vrcholem Hradisko (773 m n. m.) včetně jeho prudkých svahů a dalších v lese ukrytých skalních útvarů. Rezervace je situována v jihozápadní části horského pásma Javorníků v blízkosti průlomového údolí řeky Senice (Lomensko), kterým jsou Javorníky odděleny od Vizovické vrchoviny. Pulčínské skály patří k velice oblíbeným výletním místům celého regionu v letních i zimních měsících. V zimním období se v kaňonu zvané Ancona vytváří rezavě a hnědě zbarvené ledopády a rampouchy.
NPR Pulčínské skály – Hradisko
Nejdůležitější a pověstmi nejvíce opředenou lokalitou na Hornolidečsku jsou územně rozsáhlé Pulčínské skály, ležící v údolích podél Pulčínského potoka poblíž obce Pulčín. Jde o kranjině významný celek vyhlášený za Národní přírodní rezervaci Pulčín-Hradisko. Jedná se o pět samostatných skalních celků, z nichž nejdůležitější a nejznámější jsou vlastní Pulčínské skály – mohutný skalní hřbet směřující od předvrcholu Hradiska k jihozápadu ukončený dole bizarním převislým skalním útvarem zvaným Trtol. Na nejvyšším bodě skal zvaném Zámčisko stál ve středověku nevelký skalní hrad Pulčín, patřící od poloviny 15. Století Cimburkům. Byl obýván pouze asi sto let a během své existence vystřídal několik majitelů. Od 16. Století je zmiňován jako pustý a dnes jej připomínají pouze schody vytesané ve skále pod vrcholem Zámčiska.Přístup ke hradu byl od východu a výrazná vozová cesta se nazývá dodnes Zámčisková.
Jihovýchodní strana skla je tvořena úchvatnými skalními plotnami o délce přes 30 metrů, největší z nich se jmenuje Ludmilina skála, na sever zase padá odstrašující převislou stěnou zvanou Zbojnický kostel. Ludmilina skála má podle pověsti neméně pohnutou historii. Dostala název podle dívky, která zde skokem do hlubin ukončila svůj život z nešťastné lásky v den svatby svého zapovězeného milého.
Vlastní vrchol Hradiska, od vyhlídky na temeni skal (Zámčiska) vzdálený asi 300 metrů, je tvořen pískovcovou plošinou a obklopen skalami ve tvaru koruny. Plošina je členěna puklinami, jejichž postupným rozšiřováním vznikly protáhlé deprese a závrty. Jihovýchodním směrem od vrcholu Hradiska se rozkládá Skalní město (v některých pramenech uváděné pod názvem Izby), kde posun obrovských skalních bloků vytvořil spletitou síť chodeb, suchých kaňonů, puklin. Nachází se zde největší pseudokrasová jeskyně oblasti Pulčín o délce kolem 40 metrů. Tato lokalita je největším skalním městem moravských flyšových Karpat. Názvy jednotlivých útvarů jako Propadlý hrad, Kazatelna, Českobratrský stůl nebo Bratrský sbor pocházejí z období třicetileté války, kdy se na Valašsku formovala Jednota bratrská a kvůli rekatolizačnímu pronásledování se její bohoslužby konaly právě na takových odlehlých nepřístupných místech. V zimě se ve skalním městě v kaňonu Ancona objevují nádherně zbarvené zamrzlé ledopády.
Nejbizarnější skalní útvar celé oblasti se však nacházejí poněkud níže v údolí Pulčínského potoka. Jde o významnou lokalitu Pět kostelů (nebo také Pětikostelí) s dvacetimetrovými převislými skalními stěnami. Není jasné, z čeho vznikl tento název, protože jde o tři poměrně velké a jednu malou skálu rozmístěné podél nevýrazného hřbetu nad Pulčínským potokem. V minulosti šlo o jednu z významných horolezeckých oblastí severní Moravy.
Ještě níže v údolí Pulčínského potoka se nachází poslední skalní lokality okolí Pulčína, a to poměrně málo známé Skály v Kršle, přerušovaný skalní val o délce asi sto metrů s věčně mokrými stěnami, jejichž výška nepřesahuje deset metrů. Jen pár stovek metrů od těchto skla je malá osamocená skalka s názvem Sýkorka, týčící se v lese nad zatáčkou cesty k Pulčínu od Pulčínského potoka.
Zimní dovolená na Pulčíně a v okolí
Zimní dovolená v Beskydech a Javorníkách uspokojí především lyžaře či vyznavače snowboardu, ale možností je daleko více – bruslení, sáňkování, ale také kuželky, bowling, návštěva wellness centra či jenom sauna nebo masáž. Samozřejmostí je kvalitní ubytování, dobré jídlo a valašská pohostinnost.
Lyže, snowboard a běžky
Z pulčín se dát v zimě vyrazit na hodně zajímavých běžkařských tras. Mezi nejvýznamnější a nejkrásnější patří po hřebenu Javorníků směr Kohútka, kde jsi, můžete zvolit větší a náročnější, nebo třeba jenom menší a rekreační trasy. Po cestě se nachází zbarvené ledopády v kaňonu Akona. Po naučné stezce „Pulčínská cesta“ nabízí krátkou a příjemnou zimní projížďku na lyžích po malebné kopcovité krajině s pastvinami a krásnými výhledy. V zimě je ve Francově Lhotě provozu lyžařský vlek a terén je vhodný k provozování běžkařského sportu. V Lidečku působí Lyžařsko-turistický klub, který v zimě provozuje lyžařský areál.
Z horní hranice vleků se mohou běžkaři vydat na hřebenové túry. Trasy vedou kolem Lačnovských rybníků nebo na Ploštinu, po turistických značených cestách se dá dostat až na zámeček Trubiska. Vhodné podmínky pro zimní túry má také Valašská Polanka. Dva lyžařské vleky jsou vybudovány v Lužné a další jsou pro lyžaře připraveny ve Študlově, Pozděchově, Senince, Valašské Senici a Valašských Příkazech.
Zima na Valašsku ale nemusí být jen lyžování či běžky. Zastřešené haly, posilovny, masáže nebo výřivá vana se saunou mohou příjemně zpestřit zimní sportování. V Horní Lidči se nachází Sportovně-turistický areál, který nabízí kromě víceúčelové tělocvičny s možností využití pro míčové hry také solárium, saunu, vířivku, masáže a fitcentrum. V Prlově je možno využít dobře vybavenou posilovnu, ve Francově Lhotě se nachází zastřešená sportovní hala a na celém Hornolidečsku je spousta dalších sportovních atrakcí, které je možno vyžívat, jak v letních tak v zimních měsících.
Barevné ledopády Pulčínských skal
Ledopády se nacházejí v Národní přírodní rezervaci Pulčínské skály v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy. Kaňon s ledopády se jmenuje Ancona podle zdejší trampské osady a je to nejpřísněji chráněná část skal, kde během zimních měsíců vznikají unikátní ledopády. Jejich barvení jsou různé odstíny oranžové barvy, které způsobuje mikroskopická sněžná řasa, žijící ve sněhu a ledu a ne oxidy železa, jak se do roku 2008 předpokládalo. Nejmohutnější bývají na přelomu února a března, ale záleží na klimatických podmínkách. Začínají se vytvářet na začátku roku a během několika týdnů doslova rostou před očima. Pulčínské ledopády bývají při vhodných klimatických podmínkách největší na přelomu února a března.